Критична ситуація з запасами вугілля на ТЕС

Запаси вугілля на теплових електростанціях впали в 5,5 разів у порівнянні з листопадом 2020 року. Це вказує на недостатню кількість палива. Прес-служба «УкрЕнерго» повідомила про це 26 січня.

Зараз існує дефіцит вугілля всіх марок, що не дає нормально виробляти електроенергію для всіх споживачів. Близько половини запасів палива припадає на Слов’янську та Луганську ТЕС. Запаси вугілля станом на 24 січня 2021 року такі:

  • газове – 291,6 тис. тонн;
  • антрацитове – 163,7 тисяч тонн.

Щоправда, прес-служба додала те, що на кінець минулого тижня запаси палива виросли на 3%. За вихідні було накопичено більше, ніж спожито – різниця склала 24 тисячі тонн.

РНБО 15 січня влаштовували нараду, присвячену необхідності безперервного постачання електроенергії. В її ході було зазначено, що за минулий тиждень жодних відключень електропостачання побутових споживачів не було (за виключенням планових ремонтних робіт). Ніякого застосування методу «віялових» відключень не планується взагалі.

Як може скластися ситуація далі

У зв’язку зі скасуванням «пільгового» тарифу на електроенергію (перші 100 кВт) очікується збільшення сум у платіжках споживачів. Найбільше зміни «вдарять» по кишеням тих, хто користується електричним опаленням. Протести по всій країні вплинули поки що лише на вартість кубометра газу, але змін ціни на електрику нема.

Не найменшу роль в цьому відіграють лобісти так званої формули «Роттердам+», «завдяки» якій українське вугілля продається за цінами відповідного порту в Нідерландах. Підконтрольні ЗМІ Рінату Ахметову подають збільшення тарифів як необхідність, наводячи маніпулятивні приклади вартості послуг в інших країнах (з примітивним перерахунком всіх цін у гривні).

В.О. міністра енергетики Юрій Вітренко запевняє, що «віялових» відключень взимку 2021 року не буде. При цьому необхідно попрацювати над усуненням від посад тих, хто фактично привів енергетичну систему України до теперішнього становища – постачання «білоруської» електроенергії (насправді з РФ) є прямою загрозою. 

Підозрілим є те, що «Енергоатом» почав ремонт енергоблоків саме тоді, коли електрика потрібна більше за все. Запаси вугілля в 455 тисяч т. є найменшими за 30 років, що не є гарантією енергетичної безпеки. Більше новин, присвячених енергетиці та економіці можна знайти на сайті aeaep.com.ua.